Pôžičky pre SZČO bez príjmov

28.03.2011 01:26

SZČO, teda samostatne zárobkovo činné osoby majú veľký problém zohnať pôžičku. Teda nie všetci, ale väčšina z nich áno. Dôvodom sú ich malé príjmy.


SZČO, ak chcete podnikatelia či živnostníci síce zarábajú často oveľa viac, než zamestnanci, ale oproti zamestnancom majú možnosť "optimalizovať" daňový základ. Tým optimalizovaniu daňového základu sa myslí pochopiteľne jeho zníženie.


Nikomu sa nechce platiť príliš vysoké dane a už vôbec nie obrovské sociálne a zdravotné poistenie. Preto podnikatelia držia svoje oficiálne zisky na čo najnižšej úrovni. Dane potom neplatí žiadne a sociálne a zdravotné poistenie minimálne.


Slovo optimalizovať nemusí znamenať v tomto prípade nič nelegálneho. Na zníženie daní je možné využiť aj úplne čistých prostriedkov. Napríklad paušálne výdavky. Z toho tiež platia dane a poistenie. Bohužiaľ toto je celkom nelogicky pre väčšinu bánk aj jej oficiálny príjem a podľa toho aj na onú ​​podnikateľku či podnikateľov nahliadnutie. Na pôžičku, kde sa dokazujú príjmy tak nemajú títo SZČO nárok a keď, tak len na minimálnu.

SZČO bez príjmov, resp. s optimalizovaným daňovým základom, sa tak musia obracať na nebankové inštitúcie. Tu sú voči podnikateľom ústretovejšie. Chápu tu, že podnikatelia skutočne nie sú žobráci a nežijú pod úrovňou chudoby. To si myslia len v bankách.

V bankách je to naozaj niekedy až smiešne. Podnikateľ, ktorý nakúpil tovar v hodnote 10 miliónov a dostal sa tým jeden rok do mínusu je čo sa pôžičky týka menej bonitných, ako nezamestnaný človek žijúci zo sociálnych dávok.